A A A
 • Wegrów - Bazylika
  Wegrów - Bazylika
 • Skansen w Suchej
  Skansen w Suchej
 • Laszczka - Królewna Kotka
  Laszczka - Królewna Kotka
 • Młyn na Pełkowiźnie
  Młyn na Pełkowiźnie
 • Liwiec
  Liwiec

Okolica


 

Wieś Brzeźnik znajduje się w powiecie węgrowskim, na pograniczu gmin Wierzbno i Dobre. Według najstarszych zapisów historycznych z XVIw. tereny te należały do dóbr Ossówno na ziemi Liwskiej. Sąsiadująca z Brzeźnikiem wieś Ossówno nie zachowała śladów historycznej świetności. Z trudem można zobaczyć ślady fosy i kamienno-ceglanych fundamentów dworu obronnego z XV-XVI w. Zachowała się jedynie kapliczka. W późniejszym okresie tereny te stały się własnością rodu Dobrzynieckich - założycieli miasta Dobre. Przez kolejne stulecie wielkie majątki podlegały coraz to większemu rozdrobnieniu, a po drugiej wojnie światowej i te pozostałe, znacjonalizowano i podzielono na zaledwie kilkuhektarowe gospodarstwa.
Obecnie region ten ma charakter typowo rolniczy. Ponad 25% obszaru gminy zajmują lasy. Rozdrobnione gospodarstwa nie sprzyjają rozwojowi nowoczesnego rolnictwa, ale czyste środowisko i tradycyjny wiejski charakter sprawiają, że tereny te stały się szczególnie atrakcyjne jako miejsce wypoczynku dla miłośników turystyki wiejskiej i wypoczynku weekendowego i wakacyjnego.
We wsi Brzeźnik  jest zaledwie kilka średnich i małych gospodarstw. Ugory porastają samoistnie wysiewającymi się brzozami  - to od nich pochodzi nazwa wsi i widać to coraz wyraźniej. Miejscem, gdzie najłatwiej wyciągnąć dzieci na spacer jest  GS-owski sklep spożywczy. Pani sklepowa sprowadza bardzo dobre cukiereczki i lizaki. Dorośli raczej skręcają w kierunku Ossówna, Makówca, lub Dobrego na spacery pomiędzy polami i lasami.
Malownicze łany pól i lasów, pocięte gęstą siecią ścieżek i dróg, zapraszają na piesze, rowerowe i narciarskie wycieczki. Mazowieckie krajobrazy ukołyszą, a świeże powiewy pachnącego wiatru przewietrzą ciało i duszę. Tutaj widać całe jasne niebo nad głową, ptaki śpiewają aby właśnie tobie sprawić przyjemność, a wieczorem gwiazdy świecą na niebie - dla Ciebie!

W zakładce „wirtualny spacer” można prześledzić szlak spacerowo-rowerowy wokół „BANI”. Pola, lasy, drogi i dróżki, śpiew ptaków – zapraszamy.

W najbliższej okolicy warte zobaczenia: Ossówno, Wierzbno, Skansen Architektury drewnianej w Suchej, oczywiście Węgrów ze swoimi pięknymi zabytkami, Starawieś – pałac Radziwiłłów, zamek w Liwie, młyny na Ossównicy w Makówcu i na Pełkowiźnie, muzeum Konstantego Laszczki i rynek w Dobrem i wiele innych.

Wielką frajdą jest wypad nad zalew pod Węgrowem, spływ kajakowy Liwcem lub wypad do pobliskiej stadniny w Żarnówce.

.